ul. Tadeusza Rejtana 3, Wieliczka
wielicka
manufaktura

Żyjemy w czasach jednorazowych, błyskawicznych zdominowanych przez masową produkcję dóbr obdartych z charakteru i wyjątkowości. Dziś niczego się nie naprawia, dziś kupuje się nowe. Dlatego z mapy świata znikają niektóre tradycyjne zawody rzemieślnicze, a ludzie bardzo często pozbywają się z domów przedmiotów z bardzo bogatą historią w tle.
Jest wiele powodów, dla których nie powinno się palić starego drewna i wyrzucać pełnowartościowych przedmiotów, w wielu przypadkach można wykorzystać je na nowo.

Ponieważ doceniam wiek, historię i wiedzę rzemieślniczą staram chronić je przez zniszczeniem i darować im drugie życie poprzez zmianę koloru lub dodatki. Oprócz tego w mojej pracowni powstaję meble i dekoracje zarówno z nowych materiałów jak i tych z odzysku.

Ulubionymi materiałami których używanym i które lubię łączyć ze sobą to stal, szkło i stare drewno. Pod pojęciem starego drewna mam na myśli takie ze 100 – letnią historią (lub większą). Stal mimo pozornego chłodu pięknie komponuje się z surowością starego drewna nadając im nowoczesny industrialny charakter, natomiast bogata kolorystyka szkła witrażowego ożywia je i dodaje koloru.
 
Zarówno przy tworzeniu nowych przedmiotów jak i przy odnawianiu starych używam różnych metod zdobienia w zależności czy dana rzecz ma być w stylu rustic, skandynawskim czy schabby shic.

Odpowiednie efekty uzyskuję stosując malowanie, bejcowanie, rustykalne bielenie, wielokrotne przecieranie, crackle lub decoupage. Do wykańczania i zdobienia przedmiotów staram się używać głównie naturalnych materiałów, czyli lnu, bawełny skóry, sznurów konopnych. Z dbałości o nasze środowisko używam też tych pochodzących z odzysku, bowiem nie wszystko, co nam się znudzi lub jest stare, musi lądować na śmietniku.

W mojej pracowni można kupić gotowe produkty, ale bardzo chętnie realizuję projekty klientów.
inspiracje

DREWNO

Moim ulubionym materiałem jest stare drewno, pochodzące ze starych mieszkań, budynków, mebli, które z czasem nabiera jeszcze większej szlachetności i wartości. Z szacunku do historii i naszego środowiska staram się je ratować przed zniszczeniem, spaleniem. Fascynuje mnie w drewnie faktura, kolor i niepowtarzalne usłojenie.
Dzięki starannemu oczyszczeniu, nowej kolorystyce i użyciu różnych technik zdobienia może na nowo żyć, cieszyć swoim urokiem i zdobić każde wnętrze.

Drewno, według mnie, samo w sobie jest szlachetne, ale też ciekawie prezentuje się w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak stal czy szkło witrażowe.

STAL

Stal to idealny materiał na meble do wnętrz industrialnych i loftowych. Zachwyca mnie swoją surowością i zimnem oraz możliwością tworzenia różnych form.
Doskonale komponuje się z ciepłym surowym drewnem lub tkaniną, tworząc wspaniałą harmonię.

Uważam, że najpiękniejsza stal to ta nie pokryta farbą, a jedynie przecierana i zabezpieczona bezbarwnym lakierem.

SZKŁO

Szkło witrażowe, które często wykorzystuję w pracy, to jeden z niewielu materiałów, w którym najważniejszą rolę odgrywa światło i kąt patrzenia.
Dzięki ogromnej palecie barw i przepuszczalności światła uzyskuję cudowne efekty wizualne.

Posługuję się techniką Tiffany’ego, która polega na łączeniu kawałków szkła przy użyciu taśmy miedzianej i cyny, Technika ta pozwala mi tworzyć dzieła z dowolnej liczby elementów w dowolnych rozmiarach i kształtach, a witraż wykonany w ten sposób jest trwały i odporny na zniszczenia.
Szkło witrażowe często łączę z innymi materiałami, np. z drewnem lub stalą.
Techniki zdobienia