ul. Tadeusza Rejtana 3, Wieliczka
wielicka
manufaktura

Manufaktura Wielicka powstała jako owoc pasji i miłości do Wieliczki, do tworzenia rzeczy pięknych. Firma specjalizuje się w realizacji nowoczesnych elementów aranżacji wnętrz – mebli, przeszkleń industrialnych, dających nowe życie staremu drewnu. Ludzie tworzący Manufakturę pracują z zaangażowaniem i miłością do powstających projektów. Każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. 

Wyjątkowość powstających tu projektów opiera się na materiale, z którego powstają meble i dekoracje, stare drewno, belki, okiennice, drzwi i inne drewniane przedmioty o bogatej historii, pamiętające mnóstwo zdarzeń z przeszłości. Pozyskiwane są one z miejsc wyjątkowych dla Wieliczki: Pałac Przychockich , Kamienica Goldmana z dawnej żydowskiej dzielnicy Klasna, stare kamienice w centrum miasta.  Kolejnym materiałem są też liny i sznury. Mocną inspiracją dla Manufaktury jest bowiem rzemiosło górnicze dawnych wieków.

Piękno i historia ubrane w nowoczesną formę, nowe przeznaczenie, dodatek metalu i witraży sprawiają, że Manufaktura oferuje niespotykane i wyjątkowe przedmioty sztuki użytkowej.
Są one mariażem nowoczesnego designu oraz tradycji i dziedzictwa. Każdy z projektów łączy w sobie stare z nowym, przeszłość z przyszłością, materiały ciepłe z zimnymi.

Podczas poszukiwań materiałów dla Manufaktury, historia miasta, mnogość anegdot i nieznanych wydarzeń z jego przeszłości zaowocowała nowymi pomysłami na działalność turystyczną. Jednym z nich jest tworzenie wyjątkowych pamiątek, które powstają
we współpracy z lokalnymi artystami i rzemieślnikami drugim zaś są usługi przewodnickie.

W mojej pracowni można kupić gotowe produkty, ale bardzo chętnie realizuję projekty klientów.
inspiracje

DREWNO

Moim ulubionym materiałem jest stare drewno, pochodzące ze starych mieszkań, budynków, mebli, które z czasem nabiera jeszcze większej szlachetności i wartości. Z szacunku do historii i naszego środowiska staram się je ratować przed zniszczeniem, spaleniem. Fascynuje mnie w drewnie faktura, kolor i niepowtarzalne usłojenie.
Dzięki starannemu oczyszczeniu, nowej kolorystyce i użyciu różnych technik zdobienia może na nowo żyć, cieszyć swoim urokiem i zdobić każde wnętrze.

Drewno, według mnie, samo w sobie jest szlachetne, ale też ciekawie prezentuje się w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak stal czy szkło witrażowe.

STAL

Stal to idealny materiał na meble do wnętrz industrialnych i loftowych. Zachwyca mnie swoją surowością i zimnem oraz możliwością tworzenia różnych form.
Doskonale komponuje się z ciepłym surowym drewnem lub tkaniną, tworząc wspaniałą harmonię.

Uważam, że najpiękniejsza stal to ta nie pokryta farbą, a jedynie przecierana i zabezpieczona bezbarwnym lakierem.

SZKŁO

Szkło witrażowe, które często wykorzystuję w pracy, to jeden z niewielu materiałów, w którym najważniejszą rolę odgrywa światło i kąt patrzenia.
Dzięki ogromnej palecie barw i przepuszczalności światła uzyskuję cudowne efekty wizualne.

Posługuję się techniką Tiffany’ego, która polega na łączeniu kawałków szkła przy użyciu taśmy miedzianej i cyny, Technika ta pozwala mi tworzyć dzieła z dowolnej liczby elementów w dowolnych rozmiarach i kształtach, a witraż wykonany w ten sposób jest trwały i odporny na zniszczenia.
Szkło witrażowe często łączę z innymi materiałami, np. z drewnem lub stalą.
Techniki zdobienia